Bookmark and Share

Napsali o nás

Pozn.: Všechny články uvádíme s laskavým souhlasem redakcí nebo autorů.


 Výstava Nevšední tvář radosti představí paliativní péči
http://www.litomericko24.cz/2014/01/25/vystava-nevsedni-tvar-radosti-predstavi-paliativni-peci/
25. ledna 2014
Litoměřice – Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích zve na vernisáž výstavy „Nevšední tvář radosti“, která se uskuteční v úterý 4. února od 17:00 hodin v 1. patře Hradu Litoměřice. Akci je pořádána ve spolupráci s Centrem cestovního ruchu, které je partnerem akce.
Výstava fotografií z hospiců v České republice putuje po českých městech, především tam, kde jsou hospice, téměř pět let, první vernisáž výstavy se konala 16. března 2009 v atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na černobílých fotografiích z roku 2008 autorů Hannah Bártíkové a Luboše Tona neuvidíte budovy a pokoje, ale hlavně lidi – pacienty, jejich blízké a ty, kteří se o ně starají.
Cílem hospicové paliativní péče je vysoká kvalita života i v jeho závěrečných fázích. Ideálem je, aby člověk umíral bez bolesti fyzické, psychické, sociální i spirituální a s vděčností za život, který mu byl dán. Poskytuje úlevu od bolesti a dalších symptomů, podporuje život, avšak pohlíží na umírání jako na přirozený proces, neusiluje ani o urychlení, ani o oddálení smrti, obsahuje psychologické a duchovní aspekty péče o pacienta. Nabízí systém podpory, který pacientům pomáhá žít co nejaktivněji až do smrti.
Výstavu zaštiťuje za podpory firmy Linet, Nadačního fondu Umění doprovázet a Ministerstva kultury ČR Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče, která podporuje zlepšení péče o nemocné a umírající v souladu s Chartou práv a usiluje o pozitivní proměnu vztahu k umírání a smrti v ČR. Výstava Nevšední tvář radosti patří mezi důležité kroky na této cestě.
Výstava potrvá do konce února 2014.

 


Tři králové vybrali rekordních 178 tisíc korun
16.1.2014
Litoměřicko - Pokladničky Tří králů odhalily svá tajemství. Koledníci tradiční sbírky vybrali jen na Litoměřicku přes 178 tisíc korun. Některé pokladničky svůj obsah teprve prozradí.
Počítání výtěžku Tříkrálové sbírky v LitoměřicíchPočítání výtěžku Tříkrálové sbírky v LitoměřicíchPočítání výtěžku Tříkrálové sbírky v LitoměřicíchPočítání výtěžku Tříkrálové sbírky v Litoměřicích
„Průběžný výsledek je již v tuto chvíli o téměř čtyřicet tisíc vyšší, než byl výtěžek ze stejných míst v loňském roce," sdělila s nadšením koordinátorka Tříkrálové sbírky litoměřické diecéze Veronika Vedejová.
Koledníci procházeli Litoměřickem od 3. do 14. ledna. Během středy rozpečetili pracovníci diecézní charity i městského úřadu 70 pokladniček. Další tři přivezou v nejbližších dnech z Libochovic, jednu prozatím nechali zapečetěnou pro případ, že by chtěl ještě někdo přispět.
„Na účastníky rozpečeťování čekala i překvapení. Ne vždy vysypali z pokladniček pouze platné mince a bankovky. Kromě padesátihaléře objevili třicet pět kanadských centů a minci z Číny," prozradila mluvčí Diecézní charity Litoměřice Edith Kroupová.
Jen pro srovnání obsah pokladniček ve středu přepočítali také v Ústí nad Labem. Tamní dárci věnovali charitě 35 189 Kč. V Roudnici to bylo 117 345 Kč. Další rozpečeťování pokladniček proběhne ještě v pátek ve Štětí, 22. ledna pak v Úštěku a Ploskovicích.
Finanční pomoc poputuje nejen do služeb potřebným v regionu, ale i do zahraničí. Sbírka podpoří i hospic. 

Autor: Anna Hrochová Mgr.

 


Hospic má novou službu. Usnadňuje domácí péči
14. 1. 2014
Litoměřice - Hospic sv. Štěpána ulehčuje odcházení těžce nemocným pacientům již třináct let. I přes příjemné prostředí a láskyplnou péči personálu však dosud nemohl dostát přání mnoha pacientů „zemřít doma".
Od ledna 2014 proto tento „dům odcházení" rozšiřuje služby i za své zdi. Mobilní hospic přijal prvního pacienta.
„V kontaktu jsme i s několika dalšími zájemci. Služba se pomalu rozbíhá. Ještě vyřizujeme podrobnosti ohledně ambulance léčby bolesti, které nám pomohou posunout domácí hospicovou péči tam, kam bychom si představovali. Již v tento okamžik jsme však schopní tuto službu zajistit," upřesnila ředitelka Hospicu sv. Štěpána Monika Marková.
Kamenný hospic dokáže umírajícím usnadnit jejich odcházení, a to v důstojném prostředí, bez zbytečného utrpení a v kolektivu příjemného personálu. Domácí hospicová péče však paliativní péči posunuje ještě o další rozměr.
„Jedním z nejzásadnějších rozdílů je ten, že v domácím hospici se přizpůsobujeme my člověku a jeho domovu. O to se snažíme samozřejmě i v pevném hospici, ten má však svá stanovená pravidla. V domácí péči přicházíme do domu někoho a jeho domov také přijímáme. Respektujeme jeho postel a jeho čtyři psy pod peřinou, rytmus rodiny a prakticky celou domácnost," vysvětlila sociální pracovnice Hospicu sv. Štěpána Dagmar Pelcová.
Ta také dodala, že spousta lidí, pokud si mají vybrat mezi láskyplnou a profesionální péčí sestřiček v kamenném hospicu a péčí ne zcela šikovné manželky ve svém vlastním domě s občasnou výpomocí zdravotnického personálu, volí druhou možnost. Důležité je to „doma".
Pro zajištění provozu nové služby shání hospic finanční prostředky. Kromě výtěžků ze zdařilých benefičních koncertů se v minulém roce podařilo také probojovat se mezi čtyři organizace, které podpořil tradiční adventní koncert v České televizi. Jaká finanční podpora poputuje na jeho účet, je zatím stále překvapením.
„Účet adventních koncertů by měl být do konce ledna stále otevřený. Veškeré finance, které se na účet nashromáždí, se mezi čtyři zúčastněné organizace rozdělí teprve následně. Výtěžek sbírky se proto dozvíme až v únoru," dodala ředitelka hospicu.
Mobilní hospicová péče však není v zařízení v tomto roce jedinou novinkou. Sv. Štěpán nově poskytuje také terénní odlehčovací službu. Tu nabízí každému, kdo se 24 hodin denně stará o blízkého člověka a potřebuje si například něco zařídit nebo si jednoduše odpočinout.

Autor: Anna Hrochová Mgr.


Koncert v TV je pro Hospic 
sv. Štěpána
21.12.2013
Litoměřice – Také litoměřický Hospic sv. Štěpána se chystá na Vánoce. Co připravuje, přiblížila Irena Vodičková, která má v hospicu na starost PR, projekty a vzdělávání.
„V sobotu 21. prosince zajišťuje v rámci Vánočních trhů společnost OPER od 15 hodin na Mírovém náměstí v Litoměřicích Betlémský průvod, výtěžek z akce bude věnován našemu hospici," uvedla.
„V neděli 22. prosince je našemu hospici věnován 4. adventní koncert v České televizi. Přímý přenos bude zahájen v 17:25 z Katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Jedná se o mimořádný úspěch, protože náš projekt „Domácí hospicové péče", který bude zahájen od ledna příštího roku, byl vybrán k podpoře jako jeden ze čtyř z více než 200 žádostí podaných v letošním roce. Velmi si tohoto ocenění vážíme a na koncert, jehož se zúčastní také prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka, těšíme," pokračuje Irena Vodičková.
„V pondělí 23. prosince pořádáme od 16 hodin na Dómském náměstí v Litoměřicích již tradiční Živý Betlém, kde si připomeneme narození Ježíše Krista. Účastníci se mohou těšit také na zvířátka z Organizace přátel ekologického rozvoje Oper, o.s. Připraven bude i teplý čaj, svařené víno a drobné občerstvení," uzavřela Irena Vodičková.
Autor: Redakce


Litoměřický hospic hledá dobrovolníky
http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/litomericky-hospic-hleda-dobrovolniky-20131105.html
5. 11. 2013
Touha někomu pomoci a nečekat vděčnost. Být naplněn jen pocitem, že mé jednání je pro někoho prospěšné, ať je tím někým i třeba člověk naprosto neznámý tyto pocity spojují většinu dobrovolníků v Hospici sv. Štěpána. Tento „dům odcházení" teď hledá do svých řad nové dobrovolníky. Lůžka se plní nemocnými, kteří potřebují nejen lékařskou pomoc, ale také vlídné slovo, přítomnost jiného člověka. Každý dobrovolník může pomoci už jen tím, že JE, je v blízkosti. Pokud hledáte možnost, jak naplnit svou potřebu být prospěšný, zde je příležitost. Není třeba mít strach z atmosféry hospice, obavy se rozplynou s jeho návštěvou. Více informací poskytne sociální pracovnice Dagmar Pelcová tel. č.: 416 736 704.

Autor: Anna Hrochová Mgr.


Volit se bude i v litoměřickém Hospici svatého Štěpána

http://litomerice.5plus2.cz/40987/volit-se-bude-i-v-litomerickem-hospici-svateho-tepana
10. 10. 2013, 9:49  |  
stalo se  |  Volby 2013  |  Litoměřicko

LITOMĚŘICE – Volit se dá v různém prostředí. Jedním z nestandardních míst, kde se uskuteční nadcházející předčasné volby do poslanecké sněmovny, bude i Hospic svatého Štěpána v Litoměřicích. Práva volit tam zpravidla využije 30 až 40 procent klientů.
Členové volební komise přijdou s přenosnou urnou i za obyvateli Hospice svatého Štěpána v Litoměřicích.
Obyvatelé hospice budou volit na základě předem nahlášeného seznamu na městský úřad. "Jména musíme oznámit týden před volbami. Na základě toho přijde v době voleb úřednice s přenosnou urnou a na pokojích obejde naše klienty," popisuje proces sociální pracovnice Dagmar Pelcová. Zájem lidí chystajících se na odchod z tohoto světa zasáhnout ještě do veřejného dění alespoň volebním aktem, je různý, hodně samozřejmě záleží i na zdravotním stavu.
"Volit chce zhruba 30 až 40 procent našich klientů, v případě prezidentské volby to bylo i více. Naopak někteří už ani nejsou schopni se vyjádřit," přibližuje zaměstnankyně hospice. "Obecně platí, že lidé, kteří se o veřejné dění zajímali celý život, jsou v tomto směru aktivní do poslední chvíle. Komu to bylo jedno, tak to neřeší ani teď," doplňuje.

Většina volí stejnou stranu až do konce života
Ze sociální pracovnice se v období voleb stává odbornice na politickou scénu. "Ti, kteří ještě mohou, sledují televizi, čtou noviny. Potom to se mnou chtějí probírat, vyptávají se mě, co říkám na jednotlivé politiky, koho bych volila. Spousta jich ale volí stejnou stranu dlouhá léta a už na tom nic nehodlají měnit ani na konci života," vysvětluje Pelcová.
V hospici jsou zhruba dvě desítky pacientů, přesný počet se často mění. "Některé ani nestačíme nahlásit, protože k nám přijdou těsně před volbami. Týden dopředu je v našem případě hodně dlouhá doba," upozorňuje sociální pracovnice na jiný běh času v lůžkovém zařízení zajišťujícím důstojný konec lidského života.

Jak to u svatého Štěpána vypadá, se mohou lidé přesvědčit tuto sobotu, kdy se tam v rámci Světového dne hospicové a paliativní péče uskuteční den otevřených dveří.

Autor: Vladimír Škaloud


Světový den hospiců a paliativní péče oslaví také v Litoměřicích
Vydáno: 11.10.2013 17:29 
Autor: Ivo Chrástecký
Hospic sv. Štěpána bude veřejnosti otevřen v sobotu 12. října. Program na Rybářském náměstí začne v 10 hodin. FOTOGALERIE Prohlédnout galerii Co víme o hospicech? Nejspíš toho nebude mnoho. Zajímat se o ně člověk začne pravděpodobně až ve chvíli, kdy o službách těchto nestátních zdravotnických zařízení začne uvažovat pro někoho ze svých blízkých… Proto Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích pořádá Den otevřených dveří. A to 12. října. Na tento den připadá Světový den hospiců a paliativní péče, který se slaví vždy druhou říjnovou sobotu. Pro každý ročník je vyhlášeno speciální téma.

Vyvracení mýtů
V roce 2011 se Světový den pro hospice a paliativní péči konal již posedmé a jeho heslo znělo: „Mnoho nemocí, mnoho životů, mnoho hlasů paliativní péče u nepřenosných onemocnění", v roce 2012 „Žít až do konce: paliativní péče pro stárnoucí populaci.", tématem letošního roku je „Dosáhnout univerzálního pokrytí paliativní péčí: Vyvracení mýtů". Jaké jsou cíle Světového dne hospiců a paliativní péče? V první řadě upozornit na potřeby lidí s terminální diagnózou a jejich rodin v oblasti zdravotní, sociální, praktické, duchovní. Mají také vytvářet prostor pro diskusi o těchto tématech a zlepšovat dostupnost hospicové a paliativní péče po celém světě. Cílem je rovněž získat prostředky na podporu a rozvoj hospicové a paliativní péče. A těch není nikdy dost. Mýtů, které je potřeba o hospicech a paliativní péči vyvrátit, je celý seznam. Můžeme si připomenout alespoň některé. Například, že umírání je plné bolesti, osamění a neporozumění, s tím se nedá moc dělat. Takhle to skutečně není! Paliativní péče nabízí cestu, kdy se nemocný člověk smí plně spolehnout na to, že nebude trpět velkými bolestmi, nebude opuštěn a lidé kolem něj se budou snažit vyjít vstříc všem jeho přáním. Nablízku jsou mu doma příbuzní a přátelé, kteří mají odbornou i lidskou oporu v zaměstnancích a dobrovolnících hospice. Dalšímu mýtu odpovídá tvrzení: „Lidé mají umírat v nemocnici, aby jejich nemohoucnost neviděli jejich nejbližší, zvláště pak malé děti." Když se člověk narodí na svět, umějí se o něj nejlépe postarat jeho nejbližší. Podobně je tomu i na konci života. Umírající člověk potřebuje ty, kteří jej mají rádi a rozumějí mu. Těm, kteří se v této důležité době o něj starají, pomáhá tato zkušenost vyrovnat se nejen s jeho smrtí, ale i se svojí vlastní smrtelností. A děti, které vidí své rodiče pečovat něžně a trpělivě o babičku nebo dědečka, budou schopné v budoucnu podobně samozřejmě posloužit rodičům nebo jiným blízkým lidem. To, že paliativní péče je určena pouze nemocnému členu rodiny, je rovněž jedním z mýtů. Paliativní péče je totiž péčí komplexní a je zaměřena na celou rodinu. Hospic poskytuje zdravotnické, sociální, duchovní i psychologické služby rodině v době pacientovy nemoci a ani po jeho smrti péče nekončí. Různě dlouhý čas se pracovníci a dobrovolníci hospice věnují doprovázení pozůstalých v jejich smutku a pomáhají jim hledat nové jistoty a naděje. Osvěta, prezentace Pokud se chcete zeptat přímo na místě, tato sobota je pro to dobrou příležitostí. „Uvědomujeme si, že pro všechny, kteří se s umíráním někoho blízkého v praktickém životě zatím nesetkali, je to téma velmi citlivé a lidé většinou nevědí, jak se s ním vypořádat a jak reagovat. Proto je i letošní den zaměřen na osvětu prezentaci, protože ať chceme nebo nechceme, i toto do života patří,"vysvětluje smysl akce ředitelka Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích Monika Marková.Více informací také o programu Dne otevřených dveří, najdete na www.hospiclitomerice.cz. Dodejme, že na území Ústeckého kraje působí dva hospice. Litoměřický byl otevřen v únoru 2001. Ten druhý je v Mostě a zahájil provoz v červenci 2005. 
Co je hospic a odkud se vzal?
Hospic je zdravotnicko-sociální zařízení, které slouží k péči o nevyléčitelně a těžce nemocné osoby, tedy k tzv. paliativní péči. Současná zdravotnická zařízení hospicového typu dostala své jméno podle instituce hospiců míst pro odpočinek poutníků, která vznikla ve 4. století. - Hlavním účelem hospiců je maximálně zlepšit kvalitu života v jeho závěrečné fázi a umožnit důstojné umírání. Děje se tak především snižováním nebo odstraňováním bolesti a jiných nepříjemných fyzických projevů nemoci. Hospic umožňuje vyřešit nebo alespoň zmírnit různé psychologické a duchovní problémy spojené s umíráním. Umožňuje intenzivní a nerušený kontakt s partnerem nebo rodinou. - Hospicové hnutí vzniklo v Anglii. Za předchůdce současných hospiců bývají považovány domy pro umírající, které v Irsku a Londýně zřizovaly křesťanské řády od 19. století. Moderní zařízení hospicového typu bylo ale poprvé založeno až roku 1967. Založila jej dr. Cecilie Saundersová v Londýně pod jménem Hospic sv. Kryštofa (St. Christopher's Hospice). Od té doby začaly vznikat hospice po celém světě. - Po převratu v roce 1989 se začaly objevovat první pokusy o zřízení hospicu i v České republice. Mezi prvními s touto myšlenkou přišla MUDr. Marie Opatrná. Ta připravovala zřízení hospice v budově bývalé gynekologie v Rooseveltově ulici v Praze, protože se však o světovém hospicovém hnutí ještě moc nevědělo, setkával se projekt s nepochopením na všech frontách. Nakonec musel být zrušen. Po roce 1990 u nás začala hospicové hnutí propagovat MUDr. Marie Svatošová. Nejprve začala se zdravotní péčí v domácnostech pacientů, v roce 1996 se jí podařilo otevřít první český lůžkový hospic v Červeném Kostelci. Další pak vznikaly v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci, Rajhradu u Brna, Litoměřicích, Valašském Meziříčí, Mostu, Prachaticích, Chrudimi, Havlíčkově Brodu a Čerčanech. Zdroj: cs.wikipedia.org 
Čtěte více na: http://litomericky.denik.cz/z-regionu/svetovy-den-hospicu-a-paliativni-pece-oslavi-take-v-litomericich-20131011-n9ja.html


Světový den hospiců oslaví i Litoměřice
Autor: Marek Hýř, 10. října 2013 (20:03)

Litoměřice – Den pro hospic se v České republice koná již po deváté. Svůj program si na sobotu 12. října připravil i litoměřický Hospic sv. Štěpána. Dnem otevřených dveří chtějí pracovníci hospicu přiblížit paliativní péči veřejnosti a zároveň by rádi pobavili malé i velké návštěvníky.
Letošní Den pro hospic se ponese v duchu ,,vyvracení mýtů“, protože hospicová a paliativní péče jsou pro širokou veřejnost takřka neznámé pojmy. ,,O umírání se téměř nemluví, je tabu. Skoro jako kdyby nebylo a nikdy nikoho nepotkalo a ani nemělo potkat. O to více žije v našich myslích mnoho mýtů, domněnek a omylů, které vznikly z mlčení a nevědomosti a vynoří se ve chvíli, kdy se opravdu ocitneme nablízku umírání a smrti,“ připomíná web www.umírání.cz.

Právě osvětu práce hospiců má vnést letošní Den pro hospic. Aby se veřejnost mohla o hospicu, co nejvíce dozvědět musí dorazit právě na Den otevřených dveří. A proto Svatý Štěpán na tento den připravil bohatý program, který má nalákat široké publikum.

Už v 10.00 se prostorách hospicu odehraje Pohádka o princezně Dorotce a drakovi, která potěší ty nejmenší. Od 11.00 se návštěvníci mohou těšit na vystoupení sborů Pueliae Cantantes a Páni kluci. Ve 13.30 je pak na pódiu vystřídá kapela Veselí lidi. A v 16.00 je na programu mše svatá, při které přítomní zavzpomínají na bývalé klienty hospice a jejich blízké. Součástí Dne otevřených dveří je i vystoupení sboru Bohemiachor v sále ZŠ B. Němcové (více o koncertu zde).

Hospic sv. Štěpána chce ukázat, že jeho prostory mohou být i místem zábavy a příjemných setkání a zároveň by rád všechny přítomné trochu vzdělal, co se týká hospicové péče.


Světový den hospiců oslaví také v Litoměřicích Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích.
Autor: Mgr. Anna Hrochová
Vydáno: 10.10.2013 06:42 
Vyvracení mýtů – to je téma letošního světového dne pro hospic. Ten se v České republice i ve světě koná letos podeváté. Připadne na sobotu. V litoměřickém Hospici sv. Štěpána jej oslaví Dnem otevřených dveří.

Konec života je většinou pro člověka citově bolestným zážitkem – pro umírajícího i pro jeho okolí. Některé konce však mohou být svázané také s bolestmi fyzickými. Nejen tomu předcházejí právě v hospici. „Umírání je plné bolesti, osamění a neporozumění, s tím se nedá moc dělat –  to je jeden z mýtů. Paliativní péče nabízí cestu, kdy se nemocný člověk smí plně spolehnout na to, že nebude trpět velkými bolestmi, nebude opuštěn a lidé kolem něj se budou snažit vyjít vstříc všem jeho přáním," vysvětluje server na podporu hospiců www.umirani.cz. „Hospicová a paliativní péče se snaží o zajištění té nejlepší možné kvality života až do konce. Paliativní péče se věnuje vážně nemocným pacientům, kterým může nemoc omezit a zkrátit délku života, avšak řeší bolest a další symptomy," potvrzuje organizace Světového dne hospiců. I přes své zaměření není hospic místem smutku odtrženým od ostatního světa. Není nutné se mu zdaleka vyhýbat nebo dokonce dělat, že neexistuje. I to chce veřejnosti ukázat také Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích. Na sobotu 12. října proto od 10 hodin připravil Den otevřených dveří. Ten budou provázet divadelní a hudební vystoupení, akci doplní i program pro děti, které potěší skákací hrad nebo malé překvapení. 
Několik nejčastějších mýtů o hospicech 
Mýtus: Poskytnutí hospicové péče znamená, že pacient brzy zemře Skutečnost: Hospic a paliativní péče neslouží jen v závěrečné části života. Je to komplexní přístup, který zahrnuje také podporu pečovatele, duchovní péči, péči v době úmrtí a mnoho dalšího. Mýtus: V paliativní péči je bolest řešena podáváním návykových narkotických léků Skutečnost: Paliativní péče zajišťuje komplexní péči – psychosociální a duchovní péči spolu s léčbou bolesti a zvládáním symptomů. Mýtus: Hospice jsou obecně jen pro staré lidi Skutečnost: Hospicová a paliativní péče je určena pro osoby všech věkových kategorií. 
Čtěte více na: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/svetovy-den-hospicu-oslavi-take-v-litomericich-20131010.html


Čtěte více na: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/mobilni-hospic-usnadni-odchazeni-od-ledna-2014-20130920.html
Mobilní hospic usnadní „odcházení“ od ledna 2014
Leden 2014. Od tohoto data rozjede Hospic sv. Štěpána novou službu – mobilní hospic. Ten pomůže zajistit nemocným důstojné „odcházení" přímo v jejich domovech.

 „Z naší vlastní praxe v hospici i z praxe lékařů víme, že o tuto službu je velký zájem. Rodina nemocného by ráda „vše zvládla doma, dokud to půjde". Těmto lidem dokážeme s jejich přáním pomoci," uvedla ředitelka litoměřického hospice Monika Marková. Hospic v současné době shromažďuje finanční prostředky k tomu, aby nakoupil potřebné vybavení. Část peněz na provoz má již přislíbenou. „Od dárce, který si nepřeje být jmenován, jsme  na benefičním koncertu Bratří Ebenů dostali přislíbený finanční dar v hodnotě 300 tisíc korun, právě na vybavení mobilního hospicu. Z toho zaplatíme zdravotnický materiál, brašny pro sestřičky, přístroje, infúzní stojany a jiné věci, které budeme vozit s sebou," sdělila Monika Marková. Hospicu sv. Štěpána bude věnován také poslední adventní koncert v České televizi. Výtěžek z něj půjde právě na vybavení a provoz mobilního hospicu pro rok 2014. Zařízení shání pro mobilní hospic také auto. „Doufáme, že se nám díky koncertu podaří získat finance, které pomohou zajistit provoz v příštím roce, případně se pokusíme sehnat ještě další prostředky. Nemáme ale strach, že bychom museli provoz dotovat z kamenného hospice," dodala ředitelka. „Taková malá nemocnice" – tak si lze v místnosti těžce nemocného člověka představit mobilní hospic. Vybavení však  kolem lůžka umístí jen v případě nutnosti. Při péči o těžce nemocného pacienta je nutná také nepřetržitá služba zdravotníků. I tu hospic zajistí. Lékařů i sestřiček má k tomuto účelu dostatek. Sociální pracovnice pak poradí i s úředními záležitostmi.
Autor: Anna Hrochová Mgr.


Benefice s Ebeny měla úspěch. Hospic dostane půl milionu
Koncert bratrů Ebenových v Litoměřicích Autor: Deník/Karel Pech 13.9.2013 11:23 Litoměřice - 
"Jsme nadmíru spokojení," usmívala se ředitelka litoměřického Hospicu sv. Štěpána Monika Marková. FOTOGALERIE Další 1 fotografie Benefiční koncert Bratří Ebenů, který pro hospic uspořádal Nadační fond Kalich Alexandra Vondry, vybral jen na vstupném 84 170 Kč. K této částce však navíc hospic obdržel šek na 50 000 Kč od společnosti Balkancar i šek v hodnotě 70 000 Kč od Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Dalších 300 000 Kč má hospic přislíbených od dárce, který si nepřeje být jmenován. „Tyto peníze půjdou na vybavení nově zřizovaného mobilního hospice. Všem jsme nesmírně vděční," dodala Monika Marková. Výtěžek, který se vybral díky vstupnému, je jen o 14 tisíc nižší, než loňský. A to i přes nepřízeň počasí a skutečnost, že den před konáním akce se koncert přesunul do kulturního domu.

Autor: Anna Hrochová Mgr.
Čtěte více na: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/benefice-s-ebeny-mela-uspech-hospic-dostane-pul-milionu-20130913.html


www.litomericko24.cz
LITOMĚŘICE: Bratři Ebenové zahráli pro hospic sv. Štěpána
Autor: 
adminZveřejněno: Úterý, 17. září , 2013

Nadační fond Kalich uspořádal v Litoměřicích 11. září druhý ročník charitativního koncertu, jehož výtěžek ze vstupného byl předán místnímu hospici sv. Štěpána. I přesto, že kvůli chladnému a deštivému počasí museli organizátoři přesunout akci z Dómského náměstí do domu kultury, dorazilo na koncert skupiny Bratři Ebenové 450 diváků.


www.litomericko24.cz
Výsledek koncertu: půl milionu korun pro hospic
Autor: 
Eva BřeňováZveřejněno: Sobota, 14. září , 2013

Litoměřice – „Úžasná atmosféra, hluboká myšlenka, skutečný výraz solidarity a lidskosti.“ Těmito slovy hodnotili lidé počin Nadačního fondu Kalich, který 11. září pořádal v Litoměřicích druhý ročník charitativního koncertu, jehož výtěžek ze vstupného byl předán hospici sv. Štěpána. I přesto, že kvůli chladnému a deštivému počasí museli organizátoři přesunout akci z Dómského náměstí do domu kultury, dorazilo na koncert skupiny Bratři Ebenové 450 diváků.

Ačkoliv si mnozí přáli zopakovat loňskou atmosféru na Dómu, která mnohým připomínala Velehrad, dům kultury se stal důstojnou náhradou. Nálada v něm si v ničem nezadala s loňským koncertem skupiny Hradišťan, protože i letošní host – Bratři Ebenové – dokázal vykouzlit tu správnou atmosféru večera. V jeho závěru si ředitelka hospice Monika Marková a zakladatelka hospicové péče v České republice Marie Svatošová odnesly půl milionu korun. Od předsedy správní rady NF Kalich Alexandra Vondry nejprve převzaly šek na 84 tisíc korun, který představoval výtěžek ze vstupného. I dalších 300 tisíc korun zprostředkoval bývalý litoměřický senátor. Jde o grant od nadace, která si nepřála být jmenována. Krok Kalichu však vyvolal další vlnu solidarity. Šek na 50 tisíc korun předal na podiu Jaromír Mareš, jednatel firmy Balcancar. Dalších 70 tisíc korun doručil jménem Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou probošt svatoštěpánské kapituly Jiří Hladík. Publikum tak tleskalo nejen bratrům Ebenům a jejich kapele, nýbrž i těm, kteří se rozhodli pomoci.

Na výzvu moderátorky večera, nechť se přihlásí ten, kdo přijde na charitativní koncert NF Kalich i příští rok, se zvedl les rukou. „Jsme skutečně vděčni. Obzvláště když víme, že ten letošní byl v půlročním předstihu organizován skutečně od srdce,“ poděkovala ředitelka Marková.

„Litoměřice mají štěstí, že komunální politika zde není založena na nesvárech pravice a levice, ale je skutečně o lidech,“ podotkl kromě jiného Ladislav Chlupáč, starosta města, jež v letošním roce získalo v rámci kraje ocenění za dlouhodobou podporu sociálních služeb.


www.litomericko24.cz
Benefiční utkání zvládly lépe Litoměřice
Autor: Michal Sabó, Zveřejněno: Středa, 4. září , 2013
Litoměřice – V benefičním utkání pro Hospic svatého Štěpána v Litoměřicích mezi Stadionem Litoměřice a hosty z Drážďan vyznělo lépe pro domácí mužstvo.

Litoměřičtí šli brzy do vedení, ovšem hosté záhy srovnali, od té doby už ale přibývaly branky pouze na jedné straně. Kališníci se do německé sítě trefili hned osmkrát a kapitán Jaroslav Hašek si připsal hattrick. Hlavní cíl utkání byl však zcela jiný a ten se také naplnil. Pro Hospic svatého Štěpána bylo vybráno šestnáct tisíc korun.

10., úterý 3.9.

HC Stadion Litoměřice – Eislöwen Dresden 8:1 (2:1, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 1. Čermák, 15. Simon, 29. Hašek (Novák), 31. Procházka (Simon, Málek), 35. Hašek (Rubeš, Žovinec), 54. Žovinec (Rubeš), 56. Matai (Simon), 59. Hašek (Krstev, Novák) – 2. Pöllänen. Vyloučení: 7:9, navíc Thomas (DRE) deset minut. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0.

HC Stadion Litoměřice: Lukáš (Přikryl) – Husák, Míka, Šulc, Žovinec, Krstev, Skřivánek, Hrbas, Málek – Čermák, Chabada, Jánský – Hašek, Rubeš, Novák – Škop, Brzobohatý, Doležal – Matai, Simon, Procházka.

Eislöwen Dresden: Nastiuk (Schrörs) – Prommersberger, Thomas, Mücke, Ziolkowski T., Boiarchinov, Kaartinen – Veltwisch, Garten, Pöllänen – Kruminsch, Rentzsch, Vymazal – Ziolkowski Ch., Lüsch, Heřman.


Starosta poděkoval řediteli hospice
Autor: Eva Břeňová
Zveřejněno: 4. června 2013

LITOMĚŘICE – Za dlouholetou práci odváděnou ve prospěch hospice sv. Štěpána poděkoval starosta Ladislav Chlupáč jeho řediteli Pavlu Česalovi. Pavel Česal totiž po jedenácti letech v čele zařízení, které vzniklo v roce 2001 jako první svého druhu v Ústeckém kraji a páté v celé České republice, odchází do důchodu.

„Zařízení, které zajišťuje umírajícímu člověku důstojný odchod ze života, nejen město Litoměřice, ale celý region, opravdu potřebuje. Vy jste ho vedl způsobem, který si zaslouží poděkování nás všech,“ poděkoval starosta odcházejícímu řediteli, který bydlí v Libochovicích a dle svých slov se nejvíce těší na chvíle strávené s vnoučaty a práci na zahrádce.

Pavel Česal při přijetí starostou na radnici vzpomínal i na složité začátky. Povědomí o hospicové péči totiž bylo mezi lidmi nulové. Hospic nemá na růžích ustláno ani dnes. Mnozí jej totiž považují za luxusní zařízení 21. století. Úkolem nové ředitelky Mgr. Moniky Markové proto bude kromě jiného hlavně shánění financi.

Zdroj: www.litomericko24.cz


Hospic sv. Štěpána bude mít od června novou ředitelku
29.5.2013 07:17

Hospic sv. Štěpána bude mít od 1. června 2013 novou ředitelku, Moniku Markovou. Jeho dlouholetý ředitel Pavel Česal odchází do důchodu. Přinášíme plné znění rozhovoru s titulem Hospice bojují o přežití, který jsme v souvislosti s tíživou finanční situací těchto zařízení v litoměřické diecézi uvedli ve Zdislavě 2013/05.

Jak došlo k tomu, že Hospic sv. Štěpána má nedostatek financí?

Pavel Česal: Péče o těžce nemocné pacienty v hospici je po všech stránkách velmi náročná. Je závislá především na kvalitním personálu, ale i účinných lécích, zdravotnickém materiálu, kvalitní stravě a dalších aspektech, které našemu pacientovi v hospici zajistí důstojné dožití. To vše je však velmi nákladné. Na každý den pro každého pacienta musíme zajistit finanční prostředky ve výši 3 270 Kč. Je to částka vysoká, ale nezbytná. Jak ji získat?

Financování hospice je vícezdrojové. Část nákladů na zdravotní složku hospicové péče hradí zdravotní pojišťovny. Jedná se o částku ve výši necelých 1100 Kč denně. K tomu pacient platí regulační poplatek 100 Kč, jako v každé nemocnici. Dalších 100 Kč je platba za úhradu sociálních služeb nad rámec úhrad zdravotních pojišťoven. Pacient, kterému byl přiznán příspěvek na péči, nám jej na dobu pobytu v hospici rovněž převádí. Bohužel příspěvek na péči pobírá pouze asi polovina pacientů. Ostatní si jej nestihli zařídit nebo je o této možnosti nikdo neinformoval. Další prostředky se snažíme každým rokem získat z dotací Ústeckého kraje a z příspěvků měst a obcí, odkud k nám pacienti přicházejí. Nejpodstatnější dotací byla v minulých letech dotace od státu. Ta představovala částku okolo 500 Kč na každého klienta denně. V roce 2012 nám však byla z nepochopitelných důvodů nejprve zcela zamítnuta a až po složitých jednáních koncem roku přiznána, ale pouze ve výši 145 Kč na klienta na den. Hospic celý rok bojoval s nedostatkem prostředků. Rok 2013 je v mnohém obdobný. Státní dotace byla Hospici sv. Štěpána přiznána opět velmi nízká. Co nám zbývá? Hledat další finanční zdroje, více sponzorů z řad podnikatelů. Ti se však oslovují velmi těžko, mají většinou jiný okruh zájmů. Dále hledáme nové dárce. Doufáme, že se nám to podaří. Jsme opravdu vděčni za dar v jakékoliv výši. Tak můžete hospici pomoci rovněž i vy, čtenáři Zdislavy, vaši známí a blízcí. Vždy každému nabízím „Přijďte se do hospice podívat, tak nejlépe poznáte naše služby".

Kromě finančních darů prosíme v neposlední míře i o modlitbu, kterou všichni, jak pacienti, tak zaměstnanci hospice potřebujeme. Děkuji.

Jaké kroky budete po nástupu do služby chtít podniknout jako první?

Monika Marková: Přesně nevím, které kroky mám počítat jako první v nové službě. V únoru mi skončila rodičovská dovolená, a protože jsme už věděli, že budu v květnu střídat pana ředitele Česala, nastoupila jsem zatím na půl úvazku s úkolem dotáhnout nějaké administrativní úkony, shánět peníze a postupně přebírat ředitelskou práci. Jedním jsem si ale jistá: moc se těším na postupné seznamování s nemocnými a jejich blízkými. Hospic chce být, mimo jiné, co nejvíc podobný domovu a doma se přeci lidé znají a vědí o sobě. Každý hospicový klient znamená jeden neopakovatelný a vždy nějakým způsobem krásný lidský příběh. Pravdou je, že lidé často přicházejí bolaví, nešťastní, někdy bohužel znevážení nelaskavým chováním zdravotníků. A to, že se k nim chováme s úctou, s uvědomováním si hodnoty každého z nich, že jim projevujeme lásku, mnoho z nich zklidní a mohou se soustředit na to, co je v závěru života podstatné - přijetí vlastního osudu, bilancování, odpuštění a přijetí odpuštění, rozloučení.

Dalším úkolem, který před sebou vidím, je seznámení se se všemi členy hospicového týmu. Chtěla bych poznat jejich motivy pro tak nelehkou práci. Přála bych si moc, aby se podařilo sehnat prostředky k jejich spravedlivému finančnímu ohodnocení. A možná poslední „první kroky", které mi přicházejí na mysl, budou každodenní první kroky do hospicové kaple. Tak jak je to v hospici zvykem od úplného začátku - na začátku dne se přijít pozdravit s tím nejvyšším „šéfem", od kterého pochází veškeré šéfovství.

Na koho se budete muset obrátit, abyste získala chybějící prostředky?

Monika Marková: Popravdě - na každého. Samozřejmě se, tak jako každý rok, obracíme na státní i obecní instituce rozdělující dotace, na velké firmy a jejich nadační fondy, ale ukazuje se, že mnoho těchto velkých dárců je nějakým způsobem zasaženo zhoršenou situací naší ekonomiky. Že jejich příspěvky jsou nejisté. Když jsem se před lety - před výstavbou hospice účastnila kurzu o shánění financí pro neziskové organizace, kladli nám tam na srdce, že financování musí vypadat jako pyramida. Úplně na vršku že může stát nějaký velký v našem případě miliónový dar nebo dotace, ale v základech musí pevně kotvit mnoho drobných dárců. Takových, kteří pošlou třeba padesátikorunu měsíčně. Když se jich najde tisíc, máme přes půl miliónu ročně. Já si samozřejmě uvědomuji, jak je dnešní doba těžká, a i ta padesátikoruna v měsíčním rozpočtu je pro někoho opravdu hodně. O to víc si takových dárců, kteří podobně jako vdova v evangeliu dávají ze svého nedostatku, vážím.

Hodně by nám také pomohlo, kdybychom byli víc využívaní. V posledních několika letech se totiž stává, že máme sice na počet lidí stejně nebo více pacientů než v předchozím roce, ale tito lidé jsou u nás mnohem kratší dobu - prostě přijdou na poslední chvíli a často už se pro ně nedá nic moc udělat. I tak má jejich pobyt u nás smysl třeba pro jejich blízké, kterým také nabízíme podporu a pomoc, ale je to škoda. Vidím toho dvě příčiny. Jedna je systémová, většina nemocnic má mnoho lůžek následné péče (tzv. LDN) a tato lůžka potřebují mít obsazená, proto neradi překládají nemocné jinam. Druhou příčinu vnímám spíše na té společenské rovině - mnoho lidí si nepřipouští konečnost pozemského života, a i když ví, že jejich blízký je smrtelně nemocný, nemohou ho nechat přeložit z nemocnice do hospice, protože by mu vzali „naději". My tady ale často můžeme udělat po medicínské stránce totéž nebo ještě více než v nemocnici - například léčbu bolesti a dalších nepříjemných příznaků závažných nemocí umíme opravdu velmi dobře - ale ještě nabízíme komfort jednolůžkových pokojů s přistýlkou pro rodinu, nabízíme opravdovou lidskou blízkost a doprovázení touto nelehkou životní etapou. Kdyby se o tom lidé víc dozvěděli a dříve nás využili, bylo by to dobře nejen pro ně, ale pomohlo by to i nám.

Co by se stalo, když by se peníze sehnat nepodařilo?

Monika Marková:Já věřím, že se to podaří. Ale již v předchozím roce se musely téměř dva milióny korun vzít z tzv. rezervního fondu, který je určen na opravy a obnovu zařízení. Pokud bychom do něj podobně museli sáhnout třikrát za sebou, bude vyčerpaný. Je to těžké si to představovat - museli bychom snížit už tak dost nízké mzdy, možná snížit počet pracovníků, ale tím by nutně šla dolů kvalita poskytované péče. Opravdu se mi o tom nechce přemýšlet. Víte, já věřím, že když je nějaké dílo dobré, což hospicové dílo je, že ho Pán Bůh nenechá na holičkách, že nám dá možná zakusit těžká období, ale pak zase svou pomoc. Pro mne je to stálé upozorňování na to, že toto dílo nestojí jen na nás.

Zdroj: www.dltm.cz, autor: Hana Klára Němečková


Nová ředitelka hospice rozšíří jeho služby
25. 5. 2013
Litoměřice - Hospic mění ředitele. Po dvanácti letech odchází současný ředitel Hospice sv. Štěpána do důchodu. Na jeho místo přijde od 1. června Monika Marková. Žena, která stojí za vznikem „domu odcházení", chystá rozšíření jeho služeb.

„Ráda bych začala s provozem nové služby. Sama jsem minulý rok doprovodila doma babičku až „do konce". I ze svého okolí vím, že spousta lidí by nejraději své poslední dny strávila doma. Proto jsem si stanovila za cíl rozjet mobilní hospic navazující na ambulanci léčby bolesti. I z personálního hlediska se tento cíl jeví jako reálný," uvedla nastupující ředitelka Monika Marková.

Nová služba hospicu přitom není pouze vizí. Pomalu začíná nabírat skutečných rozměrů. „Mohlo by to jít co nejdřív i z Nadace jsme zaznamenali podporu. Služba by tak mohla začít již na podzim letošního roku," sdělila Monika Marková.

Nastupující ředitelka není pro zaměstnance hospicu nikým novým. Jeho vznik totiž sama iniciovala, od otevření pracovala jako vrchní sestra. Je to matka tří dětí. „Jaký mám vztah k hospicu? Je jako moje nejstarší dítě," usmívá se. V práci, kterou zde započal Pavel Česal, chce pokračovat. „Začínali jsme zde spolu, linie se udržuje dobře a správně. I zakladatelka hospiců, doktorka Marie Svatošová, stále říká, že hospic v Litoměřicích je jedním z nejlépe fungujících. Z toho mám velikou radost," dodala Marková.

Odstupující ředitel Pavel Česal udělal za dobu svého působení v hospici velký kus práce. Byl u jeho prvních kroků, u jeho růstu, řešil i současné problémy s jeho financováním. Teď po dvanácti letech odchází do důchodu. „Chci odejít včas," říká. Podle jeho slov je nová ředitelka ženou na svém místě. „S hospicem dýchá," vysvětluje.

Zdroj: www.litomericky.denik.cz, autor: Mgr. Anna Hrochová