Bookmark and Share

Aktuality

Aktuality

Aktuality

Protože motem letošního Světového dne hospicové a paliativní péče je "Dosažení univerzálního pokrytí paliativní péče: vyvracení mýtů" (www.worldday.org), přinášíme Vám překlad oficiálně vydaného textu:

Mýtus: Poskytnutí hospicové a paliativní péče znamená, že pacient brzy zemře

Skutečnost: Hospic a paliativní péče neslouží jen v závěrečné části života. Je to komplexní přístup, který zahrnuje také podporu pečovatele, duchovní péči, péči v době úmrtí a mnoho dalšího.

Pravdou je, že:

… že hospicová a paliativní péče se snaží o zajištění té nejlepší možné kvality života až do konce. Paliativní péče se věnuje vážně nemocným pacientům, kterým může nemoc omezit a zkrátit délku života, avšak řeší bolest a další symptomy. Nedávné studie potvrdily, že pacienti, kteří byli zařazeni do paliativní péče, mohou žít déle a kvalitněji než ti, o které je pečováno standardními léčebnými metodami.

Mýtus: Hospicová a paliativní péče je určena pouze pacientům s rakovinou

Skutečnost: Hospicové a paliativní péče mohou využít všichni, kteří mají diagnostikovánu chronickou život limitující nemoc.

Pravdou je, že:

…hodně lidí si myslí, že hospicová a paliativní péče je určena pouze pacientům s rakovinou. V počátcích hospicové péče měla rakovinu většinu pacientů, ale tak jak se hospicová a paliativní péče rozšiřovala, zvyšoval se i počet pacientů s jinými život ohrožujícími onemocněními – nemocemi srdce, plic, jater, ledvin, mozku, onemocněními neurologického charakteru a dalšími. Mezinárodní výzkum ukazuje, že paliativní medicína je vhodná pro asi 70 % všech pacientů s život ohrožujícím onemocněním.

Mýtus: V paliativní péči je bolest řešena podáváním návykových narkotických léků

Skutečnost: Paliativní péče zajišťuje komplexní péči - psychosociální a duchovní péči spolu s léčbou bolesti a zvládáním symptomů.

Pravdou je, že:

… zakladatelka moderního hospicového hnutí, Dame Cicely Saunders, přišla s pojmem „komplexní bolest" pro pacienty s život omezující nemocí v různých situacích. Ty zahrnují fyzické, sociální, psychologické nebo duchovní utrpení. Přípravky jako morfin jsou v dobré paliativní péči základem pro léčení bolesti a jiných symptomů. Mohou být bezpečně používány, ale nutná jsou i další opatření včetně poradenství a sociální podpory.

Mýtus: Paliativní péče může být poskytnuta pouze v nemocnici

Skutečnost: Služby paliativní péče jsou poskytovány na mnoha místech včetně nemocnic, hospiců i domácností.

Pravdou je, že:

…hospice a programy paliativní péče poskytují péči všude tam, kde pacient a rodinní příslušníci bydlí. Obvykle to je místo, kde jsme „doma“, ať už jde o vlastní nebo asistované bydlení, dům s pečovatelskou službou nebo jen přístřeší. Ve většině případů je paliativní péče poskytována doma. Paliativní péče může být v kratších časových úsecích poskytována v nemocnici, hospicích nebo jiných zařízeních.

Mýtus: Hospice jsou obecně jen pro staré lidi

Skutečnost: Hospicová a paliativní péče je určena pro osoby všech věkových kategorií.

Pravdou je, že:

… lidé neradi přemýšlejí o umírání dětí, ale velká část paliativní péče je dětem určena. Život omezující nemocí mohou onemocnět lidé všech věkových kategorií a na to musí být programy paliativní péče připraveny. V některých zemích existují speciální hospice a služby paliativní péče určené právě pro děti.

O dětské paliativní péči se dozvíte více na webu www.icpcn.org.uk.

Mýtus: K hospicové a paliativní péči má přístup každý

Skutečnost:  Ačkoli má každý člověk na hospicovou a paliativní péči právo, hodně osob po celém světě přístup k hospicové a paliativní péči nemají. Ve skutečnosti je paliativní péče ve světě poskytována jen asi 10 % potřebných.

Pravdou je, že:

… přístup k paliativní péči je jedním z lidských práv. Žádný zdravotní systém není kompletní, pokud mu chybí paliativní péče. Avšak paliativní péče je většinou poskytována pouze v zemích západní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. V současné době se pracuje na rozšíření paliativní péče i do zemí s nízkými a středními příjmy tak, aby tuto péči mohla poskytovat každá země. Nedávná studie zjistila, že paliativní péči neposkytuje 43 % zemí.

(323 článků)

 
Rok zveřejnění článků:   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009  
17.04.2018 [úterý], zveřejněno: 20.01.2018, kategorie: Aktuality
Benefiční aukční večer

Benefiční aukční večer

I letos připravujeme benfiční aukci pro hospic, těšit se můžete opět na obrazy a grafiky, objekty ale i fotografie a zážitky.n Těšíme se na vás 17.4. 208 na Hradě v Litoměřicích.

19.01.2018, kategorie: Aktuality

17. narozeniny Hospice sv. Štěpána

Slavte s hospicem
06.01.2018 16:00 [sobota] - 06.01.2018 17:00 [sobota], kategorie: Aktuality

Děkovná Mše sv.

17. výročí otevření Hospice sv. Štěpána
Ke stažení Ke stažení
15.01.2018, kategorie: Aktuality

Rozsviťme hvězdu pro hospic 2018

15.01.2018, kategorie: Aktuality
BENEFIČNÍ KALENDÁŘ 2018

BENEFIČNÍ KALENDÁŘ 2018

je již v prodeji. Za cenu 200 Kč ho můžete zakoupit v obchodě BONA FIDE nebo na recepci přímo v hospici. V kalendáři opět najdete dobové pohlednice s původními texty ze sbírky MUDr. Jana Pajerka. Pohlednice můžet odlepit a poslat s vlastním vzkazem svým milým.
Zakoupením kalendáře podpoříte Hospic sv. Štěpána. Děkujeme!

15.01.2018, kategorie: Aktuality

MIKULÁŠSKÝ VOLEJBAL 2017

Obrovský dík místní KDU-ČSL za organizaci Volejbalu pro hospic. Na turnaji, který se konal 25.11. ve třech tělocvičnách a kterého se nakonec účastnilo 102 aktivních hráčů, vládla výborná atmosféra. Přišel dokonce i Mikuláš! A našemu hospici akce vynesla 16 250 Kč. Všem hráčům, organizátorům, školám, které půjčily tělocvičny...prostě všem, kteří na nás s láskou myslí, ze ❤️ děkujeme!

09.06.2018 08:00 [sobota], kategorie: Aktuality

Běh pro hospic 2018

4.ročník běhu pro hospic v Litoměřicích se koná 9.6.2018. Celý článek...

02.02.2018 20:00 [pátek], zveřejněno: 03.01.2018 18:00, kategorie: Aktuality
14. Ples hospice

14. Ples hospice

Ke stažení Ke stažení
Ke stažení Ke stažení