Bookmark and Share

Aktuality

Aktuality

Aktuality

Protože motem letošního Světového dne hospicové a paliativní péče je "Dosažení univerzálního pokrytí paliativní péče: vyvracení mýtů" (www.worldday.org), přinášíme Vám překlad oficiálně vydaného textu:

Mýtus: Poskytnutí hospicové a paliativní péče znamená, že pacient brzy zemře

Skutečnost: Hospic a paliativní péče neslouží jen v závěrečné části života. Je to komplexní přístup, který zahrnuje také podporu pečovatele, duchovní péči, péči v době úmrtí a mnoho dalšího.

Pravdou je, že:

… že hospicová a paliativní péče se snaží o zajištění té nejlepší možné kvality života až do konce. Paliativní péče se věnuje vážně nemocným pacientům, kterým může nemoc omezit a zkrátit délku života, avšak řeší bolest a další symptomy. Nedávné studie potvrdily, že pacienti, kteří byli zařazeni do paliativní péče, mohou žít déle a kvalitněji než ti, o které je pečováno standardními léčebnými metodami.

Mýtus: Hospicová a paliativní péče je určena pouze pacientům s rakovinou

Skutečnost: Hospicové a paliativní péče mohou využít všichni, kteří mají diagnostikovánu chronickou život limitující nemoc.

Pravdou je, že:

…hodně lidí si myslí, že hospicová a paliativní péče je určena pouze pacientům s rakovinou. V počátcích hospicové péče měla rakovinu většinu pacientů, ale tak jak se hospicová a paliativní péče rozšiřovala, zvyšoval se i počet pacientů s jinými život ohrožujícími onemocněními – nemocemi srdce, plic, jater, ledvin, mozku, onemocněními neurologického charakteru a dalšími. Mezinárodní výzkum ukazuje, že paliativní medicína je vhodná pro asi 70 % všech pacientů s život ohrožujícím onemocněním.

Mýtus: V paliativní péči je bolest řešena podáváním návykových narkotických léků

Skutečnost: Paliativní péče zajišťuje komplexní péči - psychosociální a duchovní péči spolu s léčbou bolesti a zvládáním symptomů.

Pravdou je, že:

… zakladatelka moderního hospicového hnutí, Dame Cicely Saunders, přišla s pojmem „komplexní bolest" pro pacienty s život omezující nemocí v různých situacích. Ty zahrnují fyzické, sociální, psychologické nebo duchovní utrpení. Přípravky jako morfin jsou v dobré paliativní péči základem pro léčení bolesti a jiných symptomů. Mohou být bezpečně používány, ale nutná jsou i další opatření včetně poradenství a sociální podpory.

Mýtus: Paliativní péče může být poskytnuta pouze v nemocnici

Skutečnost: Služby paliativní péče jsou poskytovány na mnoha místech včetně nemocnic, hospiců i domácností.

Pravdou je, že:

…hospice a programy paliativní péče poskytují péči všude tam, kde pacient a rodinní příslušníci bydlí. Obvykle to je místo, kde jsme „doma“, ať už jde o vlastní nebo asistované bydlení, dům s pečovatelskou službou nebo jen přístřeší. Ve většině případů je paliativní péče poskytována doma. Paliativní péče může být v kratších časových úsecích poskytována v nemocnici, hospicích nebo jiných zařízeních.

Mýtus: Hospice jsou obecně jen pro staré lidi

Skutečnost: Hospicová a paliativní péče je určena pro osoby všech věkových kategorií.

Pravdou je, že:

… lidé neradi přemýšlejí o umírání dětí, ale velká část paliativní péče je dětem určena. Život omezující nemocí mohou onemocnět lidé všech věkových kategorií a na to musí být programy paliativní péče připraveny. V některých zemích existují speciální hospice a služby paliativní péče určené právě pro děti.

O dětské paliativní péči se dozvíte více na webu www.icpcn.org.uk.

Mýtus: K hospicové a paliativní péči má přístup každý

Skutečnost:  Ačkoli má každý člověk na hospicovou a paliativní péči právo, hodně osob po celém světě přístup k hospicové a paliativní péči nemají. Ve skutečnosti je paliativní péče ve světě poskytována jen asi 10 % potřebných.

Pravdou je, že:

… přístup k paliativní péči je jedním z lidských práv. Žádný zdravotní systém není kompletní, pokud mu chybí paliativní péče. Avšak paliativní péče je většinou poskytována pouze v zemích západní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. V současné době se pracuje na rozšíření paliativní péče i do zemí s nízkými a středními příjmy tak, aby tuto péči mohla poskytovat každá země. Nedávná studie zjistila, že paliativní péči neposkytuje 43 % zemí.

(332 článků)

 
Rok zveřejnění článků:   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009  
18.04.2018, kategorie: Aktuality
Benefiční aukční večer pro hospic se vydařil

Benefiční aukční večer pro hospic se vydařil

Včerejší Benefiční aukce pro hospic proběhla v přátelské a srdečné atmosféře. Dárci uměleckých děl a zážitků, dražitelé a další hosté tak společně podpořili Hospic sv. Štěpána krásnou částkou 153 867 Kč. Za to jim všem patří velký dík. Jsme rádi, že máme kolem sebe tolik dobrých lidí, kteří pomáhají. Celý článek...

05.04.2018 17:00 [čtvrtek], zveřejněno: 20.03.2018, kategorie: Aktuality

Velikonoční Ekumenická bohoslužba

Ke stažení Ke stažení
17.05.2018 18:00 [čtvrtek], zveřejněno: 01.03.2018, kategorie: Aktuality

Benefiční koncert Viléma Veverky a Kateřiny Englichové

Vzpomínkový koncert u příležitosti 10. výročí úmrtí MUDr. Hany Pajerkové
Ke stažení Ke stažení
26.02.2018, kategorie: Aktuality

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Ke stažení Ke stažení
23.03.2018 13:00 [pátek], zveřejněno: 25.02.2018, kategorie: Aktuality

Jarní dobročinný bazar

nakupujte a pomáhejte
21.03.2018 16:30 [středa], zveřejněno: 19.02.2018, kategorie: Aktuality

Jarní taškování

Výtvarná dílna pro veřejnost s benefičním rozměrem
Ke stažení Ke stažení
08.02.2018, kategorie: Aktuality

Mše svatá k výročí 17. let od začátku fungování hospice

6. února v hospicové kapli sv Štěpána

V úterý 6.2. jsme při mši svaté děkovali za 17 let práce hospice. Mysleli jsme při tom na všechny minulé i současné pacienty, zaměstnance, dobrovolníky i dobrodince. Děkujeme otci biskupovi za sloužení mše svaté i za promluvu. V ní mimo jiné zaznělo: "Balzámem pro nemocného, jakousi vzácnou duchovní myrhou, působící jako pohlazení, často účinnější než drahé léky, je naše projevená trpělivost a soucítící pozornost. Nemocný si tím sám ověřuje, že není už odepsán ...Celou promluvu si můžete přečíst ZDE. Nahlédněte do fotogalerie.

Galerie Člověk a víra. Celý článek...

Ke stažení Ke stažení
26.01.2018, kategorie: Aktuality

Domácí Hospic a terénní odlehčovací služba v roce 2018

Změny v podmínkách poskytování služeb

Hospic sv. Štěpána od února 2018 ruší poplatek za poskytování domácí hospicové péče. Dobrovolné příspěvky a dary však vítáme.

Hospic nabízí také Terénní odlehčovací službu těm, kdo pečují o své blízké doma. V současné době máme volnou kapacitu. Celý článek...

Ke stažení Ke stažení
09.06.2018 08:00 [sobota], kategorie: Aktuality
Běh pro hospic 2018

Běh pro hospic 2018

4.ročník běhu pro hospic v Litoměřicích se koná 9.6.2018. Celý článek...

17.04.2018 [úterý], zveřejněno: 20.01.2018, kategorie: Aktuality
Benefiční aukční večer

Benefiční aukční večer

I letos připravujeme benefiční aukci pro hospic, těšit se můžete opět na obrazy a grafiky, objekty ale i fotografie a zážitky. Aukční večer proběhne 17.4. 2018 na Hradě v Litoměřicích.

Dražit můžte letos také on-line. Zkuste to ZDE.

Vše podstatné najdete ZDE.

Věříme, že si něco pěkného pro potěšení oka i srdce vyberete a ještě přitom pomůžete hospici. Těšíme se na vás!

19.01.2018, kategorie: Aktuality

17. narozeniny Hospice sv. Štěpána

15.01.2018, kategorie: Aktuality

Rozsviťme hvězdu pro hospic 2018

15.01.2018, kategorie: Aktuality
BENEFIČNÍ KALENDÁŘ 2018

BENEFIČNÍ KALENDÁŘ 2018

je již v prodeji. Za cenu 200 Kč ho můžete zakoupit v obchodě BONA FIDE nebo na recepci přímo v hospici. V kalendáři opět najdete dobové pohlednice s původními texty ze sbírky MUDr. Jana Pajerka. Pohlednice můžet odlepit a poslat s vlastním vzkazem svým milým.
Zakoupením kalendáře podpoříte Hospic sv. Štěpána. Děkujeme!

15.01.2018, kategorie: Aktuality

MIKULÁŠSKÝ VOLEJBAL 2017

Obrovský dík místní KDU-ČSL za organizaci Volejbalu pro hospic. Na turnaji, který se konal 25.11. ve třech tělocvičnách a kterého se nakonec účastnilo 102 aktivních hráčů, vládla výborná atmosféra. Přišel dokonce i Mikuláš! A našemu hospici akce vynesla 16 250 Kč. Všem hráčům, organizátorům, školám, které půjčily tělocvičny...prostě všem, kteří na nás s láskou myslí, ze ❤️ děkujeme!

02.02.2018 20:00 [pátek], zveřejněno: 03.01.2018 18:00, kategorie: Aktuality
14. Ples hospice

14. Ples hospice

Ke stažení Ke stažení
Ke stažení Ke stažení