Zeptali jste se.

Okolo hospicové péče se často vynořuje řada otázek a nejasností. Zde najdete odpovědi na nejčastější z nich.
Na další se můžete zeptat prostřednictvím info@hospiclitomerice.cz

Zeptali jste se.

Slyšela jsem, že na lůžko u Vás se dlouho čeká, někdy i měsíce. Je to tak?

Ne, tak to není. Pokud je nemocný skutečně indikován lékařem k hospicové péči, obvykle jsme schopni jeho přijetí vyřídit do 3 dnů. Čekací doba na umístění do lůžkové péče se pohybuje okolo dvou týdnů až měsíce, podle kapacity lůžek. Přijetí do domácí péče probíhá podobným procesem, přijetí záleží na aktuálním počtu pacientů v péči – i domácí hospic má omezenou kapacitu, přijetí do péče trvá 2 – 7 dní v případě, že je volná kapacita.

Je pravda, že z hospice se už lidé nemohou vrátit domů?

Není! O tom, zda v hospici bude, nebo ne, rozhoduje pouze sám pacient. Skutečnost je taková, že někteří pacienti se po nastavení léčby symptomů ještě na nějaký čas vrací domů. Je také možné v průběhu hospitalizace využít jedno- až třídenní propustky, pokud to zdravotní stav nemocného dovolí.

Je pravda, že v hospici za mnou mohou návštěvy i v nočních hodinách?

Ano! Pokud si to nemocný přeje, mohou návštěvy přicházet bez jakéhokoli omezení, možné je ubytování spolu s nemocným. Samozřejmostí jsou i návštěvy čtyřnohých miláčků.

Musí pacienti hospice trávit všechen svůj čas na jednolůžkovém pokoji – tedy většinu dne sami?

V žádném případě!  Pro pacienty, kteří jsou schopni přesunu sami nebo na kolečkovém křesle, jsou široké možnosti pohybu po objektu hospice i po okolí. Pacienti na lůžkách mají také možnost pohybu v rámci objektu do kaple, společenské místnosti nebo na terasu hospice. Dále máme pravidelnou činnost ve výtvarné dílně, která je také volně přístupná pacientům.

Je pravda, že se nebudete umět postarat o mou stomii, kanylu nebo rozsáhlý dekubit?

Není! Sestry v hospici pracují podle nejnovějších poznatků moderního ošetřovatelství. Veškerá ošetřovatelská péče je proto poskytována v té nejvyšší kvalitě.

Váš hospic je církevní a prý přijímáte jenom věřící nebo lidi, kterým ta víra nevadí?

Hospic je opravdu pro všechny, bez rozdílu věku, pohlaví, náboženství, rasy… Náš hospic není církevní. Právní forma organizace je zapsaný spolek, který z větší části tvoří věřící lidé. Ovšem mezi personálem v hospici věřící nepřevažují. Ti, kteří věřící jsou, nikomu své náboženské přesvědčení nevnucují. O duchovních věcech mluvíme jen tehdy, projeví-li pacienti sami o toto téma zájem.

Další zajímavosti o tom, jak to v hospici chodí, najdete ZDE.